The Charter Group of Wildlife Ecology
 

 


מהו פרויקט תיבות קנון ישראל?

ישנו גוף הולך וגדל של חוקרים, חקלאים, אנשי חינוך וצפרים שמקדישים שעות אינסופיות של זמנם לקידום פרויקט זה. פרויקט תבות קנון ישראל מובל על ידי אוניברסיטת חיפה בשיתוף פעולה עם עמותות וארגונים ממשלתיים. פרויקט זה ייחודי בכך שהוא משלב הדברה ביולוגית, חינוך, מודעות ציבורית, שימור סביבתי ומחקר מתמשך. המטרה של פרויקט זה היא לספק תיבות קינון לחקלאים ובתי ספר, כדי שיוכלו לבצע את משימתנו של שמירה על איכות סביבה, חקלאות ידידותית לסביבה וחינוך.

תנשמות מסייעות לחקלאים ישראליים

אחד הפרויקטים החקלאיים הבולטים על ידי חקלאים היה הקמת תיבות קינון לתנשמות ובזים כחלק ממאמץ לאומי באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, משרד החקלאות ופיתוח הכפר והמשרד להגנת הסביבה, להציג שיטת הדברה ביולוגית טבעית של מכרסמים בשדות ובפרדסים. פרויקט התנשמת הלאומי מיועד לסיוע וייעוץ לחקלאים ולמעקב אחר תיבות הקינון, אך לא מכסה את ההוצאות עבור תיבות קינון. מטרתו העיקרית של פרויקט תיבות קינון ישראל היא לסייע בדרכים שהפרויקט הלאומי אינו, ולספק תיבות קינון לחקלאים. עבור כל ארבע תיבות שחקלאיים בונים בשביל עצמם, אנחנו נספק תיבה חמישית.
חוות שמספקות נישה בטוחה לדורסים החשובים האלו הנמיכו באופן דרסטי את השימוש בחומרי הדברה, או אפילו הפסיקו שימוש בהם לגמרי. בזה הם עוזרים לא רק לציפורים נודדות, אלא גם מגינים על איכות אוויר, מים וגידולי מזון, שהצרכנים סומכים עליהם להיות מוצרים בריאים. תנשמות פעילות בלילה, וזוג וגוזליהם צורכים בין 2-6,000 מכרסמים בשנה. זה נעשה פשוט על ידי התקנת ומעקב אחר תיבות קינון במקומות אידיאליים ובמרווחים תכופים בשדות כדי לעודד את העופות הדורסים להתגורר, להתרבות ולגדל משפחות בשדות. עד עכשיו , רוב תיבות קינון נרכשו על ידי חקלאים עצמם. תיבות קינון הן יקרות מאוד עבור חקלאים לרכוש , אך הם עושים זאת במחיר של כ 250 $ כל אחד. בשלב זה , ישנם כשלוש אלף תיבות קינון שהוקמו בשדות בכל רחבי הארץ ,מצפון ועד הדרום ומהמזרח למערב,והרוב המכריע ממומן על ידי החקלאים עצמם, דבר שדורש הוצאה גדולה .


תיבות קינון וחינוך

 לטוב או רע, תקשורת גלובלית שינתה באופן קיצוני את העולם וילדים גדלים הרבה יותר מהר מאשר אי פעם בעבר. יש להם גישה לכמויות עצומות של מידע בגיל צעיר מאוד והם נעשים מודעים להרבה מצבים סביבתיים עגומים כגון התחממות כדור ארץ והכחדות המוניות . חינוך עצמו השתנה גם כן, ויחד עם השימוש הנפוץ בטכנולוגיה בכיתה, מורים עדיין מבינים את הערך של מתן חוויות אותנטיות עם העולם האמיתי לילדים, במיוחד בטבע. מחנכים פרוגרסיביים יודעים שילדים צריכים להיות חשופים לפתרונות לבעיות רציניות כדי לגדול להיות מבוגרים אחראים ואופטימיים , ולא פשוט להתמודד עם הצד השלילי של דברים. למרבה הצער, מערכת החינוך בישראל היא עדיין קצת מאחורי הזמנים, מהבחינה שציונים מבוססים בעיקר על מבחנים ולא דרכים יצירתיות יותר של הערכה ולמידה אינטרקטיבית. מכשול נוסף הוא חוסר התקציב בבתי ספר בישראל לפעילות מיוחדת שלא מאפשר להם לרכוש תיבות קינון. בפרויקט תיבות קינון ישראל, אנחנו רוצים לתת לצעירים תחושה שהם עושים משהו חיובי כדי להגן על הסביבה, בזמן שאנחנו גם נותנים להם סיפוק רב מתרומתם למאמצים עולמיים לשמירה על כדור הארץ ועל יצוריו. 
בפרויקט חינוכי נוסף, אנחנו נעבוד עם קיבוץ שדה אליהו מעמק בית שאן לחנך קבוצות תגלית על ציפורים ועל הסביבה בישראל. קבוצות מתגלית שמבקרים בקיבוץ כדי ללמוד על חקלאות אורגנית והחיים בקיבוץ יבנו תיבות קינון מחומרים שנתרמו לפרויקט תיבות קינון ישראל, ואז יוכלו לתרום את התיבות  לגני ילדים. בדרך זו, יהודים צעירים שבאים ללמוד על ישראל באמצעות תגלית יוכלו גם ללמוד על חשיבותה של הסביבה ושמירת הטבע וגם לבנות תיבות שתיתרמנה לגני ילדים מעוטי יכולת.

איך אתם יכולים לעזור?

  • קנו תיבת תנשמת בשביל חקלאי: תרומתכם תרכוש תיבת קינון חדשה שתלך ישירות לחקלאים בישראל.
  • תיבת תנשמת בשביל חקלאי: תרומתכם תספק כספים לתיקון וצביעת התיבה שאימצתם וגם למעקב אחר התיבה לקבוע תפוסה על ידי תנשמות.
  • תיבת קינון לגן ילדים: אין למנוע משום גן ילדים את הפלאות של צפייה במשפחה של ציפורים בפעולה. עם זאת, בשל קשיים כלכליים בבתי ספר רבים בישראל (בעיקר בפריפריה), הם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות תיבת קינון בעצמם.
  • עבור תכנית תיבות קינון בבית ספר: תרומתכם תשלם עבור שמונה תיבות קינון (הסוג של תיבות קינון יהיה תלוי במינים הנמצאים מסביב לבית הספר) והרצאה/סדנה על ידי מומחה כדי ללמד את הילדים על החשיבות של תיבות קינון ולסייע בבנייתם​​.
  • תרומה כללית: התרומה שלך לפרויקט תיבות קינון ישראל תהיה מיועדת לאזור בו היא נחוצה ביותר: רכישת תיבות קינון, יעוץ לחקלאים, תיקון תיבות קינון, מתן הרצאות בבתי ספר, ומחקר.
תעשו לנו "לייק" בפייסבוק: תעזרו לנו להגיע לאחרים.
Dr. Motti Charter
chartermotti@gmail.com

mcharter@campus.haifa.ac.il
Tel: +972-54-490-1130;  Fax: +972-4-696-1930

USA Phone number that reaches Israel 1(786)3503321

 
Livecity - Website Builder